Skip to content back to nav
 
 

Helårsbeboelse i et sommerhus

Buresø

Regler vedrørende helårsbeboelse i sommerhus

Det er ikke lovligt at bo i et sommerhus fra 1. november til udgangen af februar, bortset fra weekender og kortvarige ferieophold.

Særlig ret for pensionister

Pensionister der ejer et sommerhus, har en personlig ret til at benytte boligen til helårsbeboelse når de har ejet sommerhuset i 1 år. 

Med pensionist forstås her enten

  • en person, der har ret til at oppebære folkepension i henhold til lov om social pension
  • en førtidspensionist i henhold til lov om social pension eller lov om højeste, mellemste, forhøjet almindelig og almindelig førtidspension mv
  • en efterlønsmodtager i henhold til lov om arbejdsløshedsforsikring,
  • en modtager af fleksydelse i henhold til lov om fleksydelse og
  • en person på 60 år og derover, der oppebærer pension.

En pensionists ægtefælle, samlever eller nært beslægtede kan sammen med pensionisten benytte boligen til helårsbeboelse. Efter pensionistens død kan ægtefællen, samleveren fortsætte med at benytte boligen til helårsbeboelse.

Dispensation

Der kan i yderst særlige tilfælde dispenseres fra forbuddet mod helårsbeboelsei sommerhusområder.

Hvad sker der hvis du flytter ind i et sommerhus uden at opfylde lovens betingelser?

Byrådet skal hvert år den 1. november udstede påbud om fraflytning af sommerhuset. Overholder du ikke påbuddet, skal Byrådet indgive politian-meldelse og udstede daglige tvangsbøder.
Dette sker efter planlovens kapitel 12, § 51a.

Hvis du flytter ind i et sommerhus vil du modtage et særligt brev med "tilmelding til sommerhusadresse". Dette brev orienterer også om reglerne for sommerhusbeboelse.

Varsel

Du vil inden 1. november modtage et varsel om fraflytning, da du principielt skal være fraflyttet sommerhuset pr. 1. november.

Påbud

Omkring den 1. november vil du modtage det endelige påbud hvor du bliver bedt om at flytte fra dit sommerhus senest den 15.november. Herefter vil du få dagbøder indtil du fraflytter sommerhuset.

Udover dagbøder, vil Egedal Kommune anmelde dig til politiet for ulovlig sommerhusbeboelse. Hvis politiet mener at du har overtrådt sommerhusloven, vil du ud over sommerhusbøderne også modtage en bøde fra politiet.

Yderligere spørgsmål

Har du yderligere spørgsmål omkring bøder og politianmeldelse er du velkommen til at kontakte os på nedenstående mail.