Boliger til ældre
I Egedal Kommune er der følgende typer boliger til ældre, som Kommunen kan visitere til:
Hvis du ønsker at ansøge om at komme på venteliste til en af de ovenstående boligtyper skal du henvende dig til den fælles visitation. Du kan også udskrive et boligansøgningsskema og sende det til den fælles visitation.
Venteliste
Hvis man bliver godkendt til en bolig, så kommer man på Kommunens venteliste. Der sker en løbende prioritering af de ventende borgere. Det vil sige, at de borgere der har det største behov kommer forrest i rækken.
Dog er der for plejeboligernes vedkommende udstedt en særlig plejeboliggaranti, der garanterer at man senest to måneder efter optagelsen på plejeboligventelisten skal have tilbudt en plejebolig. Garantien gælder dog kun de borgere, der ikke har særlige ønsker til hvor i Kommunen man vil bo.
Vil du vide mere?