Information om Aula den 27. sept. 2019

I Egedal Kommune får skolernes medarbejdere adgang til Aula den 21. okt. og prøvekører it-systemet i 4 uger, inden forældre til skolebørn får adgang til Aula den 18. nov. 2019.

Læs pressemeddelelse om Aula udsendt 27. sept. 2019

Information om Aula den 14. juni 2019

KOMBIT og KL har i dag meldt ud, at Aula udsættes og først kan tages fuldt i brug efter efterårsferien - altså i uge 43. SkoleIntra fortsætter indtil da.

Beslutningen er truffet på baggrund af tilbagemeldinger fra pilot-kommunerne og fra andre kommuner. Der er kommet mange input til funktionaliteten i Aula, og KOMBIT har brug for tid til at få indarbejdet og testet de input, inden Aula bliver rullet ud i alle kommuner.

Projektlederne i Egedal Kommune beklager at processen er ændret, men er tilfredse med udsigten til et forbedret produkt, når adgangen åbnes for forældre og elever.

Ændringen betyder, at vi fortsætter med at bruge SkoleIntra til kommunikation med forældrene indtil efterårsferien.

Tidligere information

Skoleintra afløses af Aula fra skoleåret 2019/2020 - med start 1. august 2019.

På daginstitutionsområdet afløses Famly af Aula fra medio 2020. Den endelige tidsplan er endnu ikke fastsat.

Kontakt

Skole

Dronning Dagmars Vej 200
3650 Ølstykke
Tlf.: 7259 6000

Mandag 8-14
Tirsdag og onsdag 10-14
Torsdag 10-17.30
Fredag 10-12