Få overblik over hvem der sidder hvor, i hvilke udvalg samt hvilke politiske partier, de hver især tilhører.

Det er Karsten Søndergaard (V), der er borgmester i Egedal Kommune.

Byrådets medlemmer

Foto Kontaktoplysninger Medlem af udvalg
Karsten Søndergaard (V)

Borgmester (V)
Karsten Søndergaard
Hvedevej 11, Smørumvang
2765 Smørum

Tlf. 2179 5795
Karsten.Sondergaard@egekom.dk

Formand for Økonomiudvalget
Ib Sørensen (A)

1. viceborgmester (A)
Ib Sørensen
Bækholmvej 9
3660 Stenløse

Tlf. 5132 6325
Ib.Sorensen@egekom.dk

Formand for Planudvalget

Medlem af Økonomiudvalget

Bendt Tranekjær Rasmussen (I)

2. viceborgmester (I)
Bendt Tranekjær Rasmussen
Tranekærvej 7
3650 Ølstykke

Tlf. 6184 6378
Bendt.Tranekjaer@egekom.dk

Næstformand for Kultur- og Erhvervsudvalget

Medlem af Økonomiudvalget

Ole B. Hovøre (V)

Byrådsmedlem (V)
Ole B. Hovøre
Brøndsted 217
3670 Veksø Sjælland

Tlf. 2064 8688
Ole.B.Hovore@egekom.dk

Næstformand i Børn og unge-udvalget

Næstformand i Planudvalget

Medlem af Økonomiudvalget 

Bo Vesth (V)

Byrådsmedlem (V)
Bo Vesth
Pilevej 13
3660 Stenløse

Tlf. 6035 4027
Bo.Vesth@egekom.dk

Formand for Teknik- og Miljøudvalget

Medlem af Familieudvalget

Vicky Holst Rasmussen (A)

Byrådsmedlem (A)
Vicky Holst Rasmussen
Bækholmvej 3
3660 Stenløse

Tlf. 2044 0404
Vicky.Holst.rasmussen@egekom.dk

Formand for Social- og Sundhedsudvalget

Medlem af Økonomiudvalget

Anne-Mie Højsted Johansen (A)

Byrådsmedlem (A)
Anne-Mie Højsted Johansen
Stenkær 31
2765 Smørum

Tlf. 4466 6336
Anne-Mie.Johansen@egekom.dk

Medlem af Skoleudvalget

Medlem af Teknik- og Miljøudvalget

Carina Buurskov (V)

Byrådsmedlem (V)
Carina Buurskov
Gjelstensåsen 215
3650 Ølstykke

Tlf. 4261 9922
Carina.Buurskov@egekom.dk

Formand for Familieudvalget

Medlem af Social- og Sundhedsudvalget

Rikke Mortensen (B)

Byrådsmedlem (B)
Rikke Mortensen
Søtofteparken 42
3660 Stenløse

Tlf. 2149 9958
Rikke.Mortensen@egekom.dk

Næstformand i Familieudvalget
Medlem af Økonomiudvalget
Charlotte Haagendrup (C)

Byrådsmedlem (C)
Charlotte Haagendrup
Søholmvej 13
3650 Ølstykke

Tlf. 2083 1113
Charlotte.Haagendrup@egekom.dk

Formand i Kultur- og Erhvervsudvalget

Medlem af Social- og Sundhedsudvalget

Medlem af Økonomiudvalget

Niels Lindhardt Johansen (C)

Byrådsmedlem (C)
Niels Lindhardt Johansen
Vestagervej 25, Ganløse
3660 Stenløse

Tlf. 4818 1163
Niels.Lindhardt@egekom.dk

Medlem af Planudvalget

Medlem af Skoleudvalget

Peter Hemmingsen (O)

Byrådsmedlem (O)
Peter Hemmingsen
Farumvej 119, Ganløse Mørke
3660 Stenløse

Tlf. 2045 0618
Peter.Hemmingsen@egekom.dk

Næstformand for Teknik- og Miljøudvalget

Medlem af Økonomiudvalget

Betina Hilligsøe (V)

Byrådsmedlem (V)
Betina Hilligsøe
Rådyrleddet 13
3660 Stenløse

Tlf. 2729 9816
Betina.Hilligsoe@egekom.dk

Formand for Skoleudvalget
Medlem af Kultur- og Erhvervsudvalget
Bettina Zarp (O)

Byrådsmedlem (O)
Bettina Zarp
Pærevangen 1A, Smørumnedre
2765 Smørum

Tlf. 4167 9050
Bettina.Zarp@egekom.dk

Medlem af Familieudvalget

Næstformand i Social- og Sundhedsudvalget

Hamad Mahmoud (A)

Byrådsmedlem (A)
Hamad Mahmoud
Lærkevej 40
3650 Ølstykke

Tlf. 3075 0331
Hamad.Mahmoud@egekom.dk

Medlem af Planudvalget

Medlem af Social- og Sundhedsudvalget

Helle Anna Elisabeth Nielsen (B)

Byrådsmedlem (B)
Helle Anna Elisabeth Nielsen
Klokkesvinget 1, Buresø
3550 Slangerup

Tlf. 4040 4073
Helle.A.Nielsen@egekom.dk

Medlem af Kultur- og Erhvervsudvalget

Medlem af Social- og Sundhedsudvalget 

Henriette Thirup-Bielefeldt (A)

Byrådsmedlem (A)
Henriette Thirup-Bielefeldt
Dronning Dagmars Vej 136
3650 Ølstykke

Tlf. 2360 5779
Henriette.Thirup-Bielefeldt@egekom.dk

Formand for Børn og unge-udvalget

Medlem af Social- og Sundhedsudvalget

Jacob Peter Loessl (Løsgænger)

Byrådsmedlem (Løsgænger)
Jacob Peter Loessl
Liljevej 3, Slagslunde
3660 Stenløse

Tlf. 2055 1095
Jacob.Loessl@egekom.dk

Medlem af Skoleudvalget

Medlem af Teknik- og Miljøudvalget

Jens Skov (F)

Byrådsmedlem (F)
Jens Skov
Astershaven 109, Smørumnedre
2765 Smørum

Tlf. 2894 8894
Jens.Skov@egekom.dk

Næstformand for Skoleudvalget

Medlem af Økonomiudvalget

Lasse Nørreskov (A)

Byrådsmedlem (A)
Lasse Nørreskov
Irishaven 59, Smørumnedre
2765 Smørum

Tlf. 3070 2721
lasse.norreskov@egekom.dk

Medlem af Familieudvalget

Medlem af Kultur- og Erhvervsudvalget

Ulrik John Nielsen (Løsgænger)

Byrådsmedlem (Løsgænger)
Ulrik John Nielsen
Mosevej 16, Ganløse
3660 Stenløse

Tlf. 4068 8837
Ulrik.Nielsen@egekom.dk

Medlem af Planudvalget

Medlem af Teknik- og Miljøudvalget

Kontakt

Borgmestersekretariatet

Dronning Dagmars Vej 200
3650 Ølstykke
E-mail: borgmestersekretariatet@egekom.dk
Tlf.: 7259 6000

Mandag, tirsdag, onsdag kl. 10-14 
Torsdag kl. 10-17.30
Fredag kl. 10-12