Sideordnet

Ved sideordnet opstilling tilfalder mandaterne kandidaterne efter deres personlige stemmetal. Listestemmerne afgør således kun antallet af valgte kandidater.

Partiliste

Ved opstilling efter partiliste betyder det, at listestemmerne tildeles kandidaterne efter rækkefølgen på listen.

 

A. Socialdemokratiet (sideordnet opstilling)

Vicky Holst Rasmussen, Stenløse  

Henriette Thirup-Bielefeldt, Ølstykke

Henrik Sass Christensen, Stenløse

Lasse Nørreskov, Smørum          

Sinne Munck Eliasen, Veksø       

Bo Brøndum Pedersen, Ganløse     

Line Mette Andrup, Smørum        

Ib Sørensen, Stenløse            

Morten Lyager, Ølstykke          

Henrik Wolfhagen, Ledøje         

Brian Carl Øllegaard, Stenløse  

 

B. Radikale Venstre (sideordnet opstilling)

Rikke Mortensen, Stenløse

Stephan Grubbe Sølby, Ølstykke

Nicolai Bach Sørensen, Veksø

Dennis Roland Pedersen, Veksø

Bent Hollund, Stenløse  

Erik Dam, Ølstykke

 

C. Det Konservative Folkeparti (sideordnet opstilling)

Charlotte Haagendrup  

Lars Falk Hansen      

Dan Haugbøl           

Birgitte Neergaard-Kofod

Peter Højmark Trasborg

Susanne Christensen   

Christine Søjbjerg    

 

D. Nye Borgerlige (sideordnet opstilling)

Claus Bruncke, Ølstykke

Kenni Jensen, Ølstykke 

 

F. SF – Socialistisk Folkeparti (partiliste)

1. Jens Skov, Smørum        

2. Jonathan Kristensen, Ølstykke

3. Karen Juul, Smørum           

4. Pernille Kristensen, Ølstykke

5. Jacob Andrup, Ølstykke       

6. Randi Jørgensen, Veksø       

7. Henrik Severin Hansen, Smørum

8. Ida Madsen, Veksø             

9. Peter Hansen, Ganløse        

10. Lea Jensen, Ølstykke         

11. Kamilla Lindgren, Ganløse    

 

H. Et Samlet Egedal

Johan Hahn, Ølstykke

 

I. Liberal Alliance (sideordnet opstilling)

Bendt Tranekjær       

Thomas Nestler        

Aksel Tarras Madsen   

Christian Estrup      

 

L. Lokallisten Ny Egedal (sideordnet opstilling)

Ulrik John Nielsen, Ganløse        

Bettina Zarp, Smørum               

Lars Winther, Stenløse             

Illa Jepsen, Ølstykke              

Morten Leonhardt Marstrand, Ganløse 

Stig Bundgaard, Stenløse           

Ric Jakobsen, Slagslunde           

Kristian Petersen Nørgaard, Smørum 

Tobias Fisch Albrechtsen, Ganløse  

Sarah Holmgaard Mortensen, Ølstykke 

Niels Lindhardt Johansen, Ganløse  

Mikkel Seierø, Ølstykke       

Torsten Nielsen, Ølstykke     

Jannie Lund-Nielsen, Stenløse 

Carl Emil Bundgaard, Stenløse 

Mette Danielsen, Ølstykke     

Preben Jacobsen, Stenløse     

Søren Ring Ibsen, Slagslunde  

 

O. Dansk Folkeparti (partiliste)

1. Allan Bøwig         

2. Christian Sødergren 

3. Ivann Lund          

4. Susanne Tønder     

5. Flemming Schandorff

 

V. Venstre, Danmarks Liberale Parti (sideordnet opstilling)

Karsten Søndergaard       

Betina Hilligsøe          

Bo Vesth                  

Carina Buurskov           

Louise Dalby              

Anders Bo Larsen          

Ole B. Hovøre             

Keld Østergaard Christensen

Peter Christensen         

Thomas Skov Rasmussen     

Steffen Beck              

Mette Maj van Deurs

Andreas Milán     

Jens Peter Nielsen

Ketty Berth       

Henrik Iversen    

Birgitte Falk

Ø. Enhedslisten - De Rød-Grønne (partiliste)

1. Helle Bovien, Smørum        

2. Anne Dahl Thing, Ganløse    

3. Milad Azim, Stenløse        

4. Clara Møller Jensen, Smørum 

5. Morten Theilsborg, Ølstykke 

6. Gunna Gustafsson, Buresø   

7. Thomas Pendrup, Værebro

Der er indgået følgende valgforbund ved kommunalvalg i Egedal Kommune den 16. november 2021:

Valgforbund 1:
C – Det Konservative Folkeparti
I – Liberal Alliance
O – Dansk Folkeparti
V – Venstre, Danmarks Liberale Parti

Valgforbund 2:
A – Socialdemokratiet
B – Radikale Venstre

Valgforbund 3:
F – SF, Socialistisk Folkeparti
H – Et Samlet Egedal
Ø – Enhedslisten – De Rød-Grønne

Del: